Ostatnie uaktualnienia - komunikaty
Uwaga
, nie chcąc nadal rozwijać KABARETU, zostawiamy tutaj nowe informacje, napisane w stylu felietonowym (może kiedyś będę miał czas, to będą materiały do następnej części kabaretu ?) :  "Debilizacja czy rozwój", oraz następny: Debilizacja prawa, czy tylko gospodarczego i czy tylko polskiego?
a w przygotowaniu - to trochę potrwa  - to już będzie mój ostatni "felieton", ale długi - szkoda gadać częściowo:-))).
Uwaga, mineło 8 lat. (12.05.2017). Zapowiadany felieton nie powstał. Jednak przy okazji pracy nad nowością w prawie gospodarczym - JPK_VAT, zachowując z "sentymentu" nazwę "Debilizacja internetu", postanowiłem stworzyć temat pod tym tytułem. Wcześniejsze felietony - nic nie zmieniły, ten temat też nic nie zmieni, ale przecież nadzieja umiera ostatnia, a głupota jest nie zmierzona- uśmiech! Kliknij tutaj - zobacz temat.21.03.2018 - FRO PRO XL v 9.182, FIRMA XL v 9.185, Ryczałt XL v9.185. Bardzo przepraszam. Po informacjach od użytkowników muszę wycofać nowy moduł fakturowania (v 9.181 - patrz niżej - 04.03.2018). Najkrócej: grzebanie w kodzie programu pisanym 20 lat temu, przy tym bajzlu "informatyki" wymaga czasu i cierpliwości... W nowych wersjach przywracam poprzedni (działający na wszelkich wersjach Windows, Excel). Kiedyś, może ? - gdy będę miał czas, powrócę do pomysłu użytkownika...
PRZEPRASZAM - uśmiech ślę!

Powrót.


19.03.2018 - FIRMA XL v 9.184, Ryczałt XL v9.184. Usunięcie błędu w nowej funkcji sortowania wpisów po nr i dacie dokumentów. Dotyczy przypadków, gdy w nr dokumentu brak jakiejkolwiek cyfry... Przepraszam!

Powrót


 07.03.2018 - FIRMA XL v 9.183, Ryczałt XL v9.183. Opis zmian w nowych modułach opisują komunikaty poniżej z ostatniego miesiąca (oprócz pomocy kontekstowej).
Uwaga, jak widać na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl), choć trudno się tam połapać, szykują się inne zmiany i pliki JPK...
Odnotowujemy tu adres (dla siebie i ciekawskich): http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-jpk
Tam na razie duży "inteligencki" bałagan. Najogólniej, nie wiadomo co, kiedy, jak, czy już aktualne wersje, itd.

Tak sobie myślę, że po 20 latach, chyba najwyższy czas, aby najliczniejsza grupa zawodowa miniVATowców (2 mln szt.), umówiła się w piękny dzień na przyjazd do Warszawy, celem wymuszenia zmniejszenia burdelu w prawie gospodarczym naszego Państwa!

Powrót


 04.03.2018 - nowa wersja FRO PRO XL v 9.181 - realizacja uwag użytkownika, wprowadzona opcja pozostawienia listy materiałów - usług, w oknie wpisu pozycji na fakturze. Moduł ten będzie umieszczony w zapowiadanych nowych wersja Firma XL i Ryczałt XL.

Powrót


11.02 - 25.02.2018  Komunikaty wdrażania JPK_VAT

Powrót


17.02.2018 - Nowe wersja modułów System XL: FIRMA XL v 9.182, Ryczałt XL v9.182 i JPK_VAT XL v 6.182 - aktualizacja konieczna!

NAJKRÓCEJ:
Program Ministerstwa Finansów Klient JPK znów zaskoczył. W opisie wersji poprzedniej wyjaśnialiśmy problem zmiany struktury pliku JPK_VAT. Okazało się, że po wielogodzinnej weryfikacji na serwerach MF, pojawiał się komunikat: "Kod: 401 Opis: Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem xsd." Wysłałem pytanie do MF - w czym problem? Nie otrzymałem odpowiedzi. Popracowałem, zrobiłem dziesiątki różnych testów - problem rozwiązany (sprawa kodowania liter). Dostałem UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbior).

Równocześnie rozwiązałem następujące uwagi użytkowników modułu JPK_VAT:
- program obsługuje już znaki specjalne XML (&, ', <, >).
- uniezależniliśmy program w kwestii formatowania dat od ustawień personalnych systemu Windows.

Polecam zapoznanie się z niektórymi informacjami z uwag do przednich wersji modułu JPK_VAT XL. Informuję, że w pomocy kontekstowej jest przepisana instrukcja obsługi programu Min. Fin Klient JPK - może być pomocna, przy nauce jego obsługi.

WARTO pamiętać: w niektórych konfiguracjach Windowsa i EXCELA, dla prawidłowej pracy programu instalacj-aktualizacji należy włączy opcję ActiveX (włącz) w Centrum zaufania.
Dostęp w menu EXCELU: Plik - Opcje - Centrum zaufania - Ustawienia Centrum zaufania i tam ustawić AxtiveX = włącz wszystkie.

Powrót


11.02.2018. W naszym serwisie www.systemxl.com są nowe wersja modułów System XL: FIRMA XL v 9.181, Ryczałt XL v9.181 i JPK_VAT XL v 5.181.

WYJAŚNIENIA najkrócej (w kontekście durnych reklam w TV o JPK_VAT):
Na początku lutego (po wymuszonej aktualizacji przez programu Min.Fin. Klient JPK 2.0) okazało się, po dziesiątkach testów w styczniu przy pracy nad poprzednią wersją JPK_VAT XL v4.180, program MF Klient JPK zaczął zgłaszać komunikat:”Błąd techniczny org.xml.saxParseExeption; Nieprawidłowy plik! Brakująca przestrzeń nazw JPK!”

Okazało się, że obowiązuje nowa struktura pliku JPK_VAT(3). W tej nowej strukturze, nie wnikając w szczegóły techniczne, już nie potrzebny jest już Kod urzędu (o którego istnieniu dowiedzieliśmy w zeszłym roku), Kod waluty, a firma - użytkownik programu w nowej strukturze jest identyfikowany tylko poprzez NIP i Nazwę firmy. Dane adresowe są nie używane w strukturze JPK_VAT(3). To słuszne, ale żal nam setek godzin pracy nad kodem i testowaniem programu, gdzie ustalaliśmy które elementy adresu są bezwzględnie potrzebne, a które niekonieczne i nad rozumnym posortowaniu Kodów urzędów. Więcej inormacji w pomocy kontekstowej programu.

WARTO WIEDZIEĆ - że program MF Klient JPK:
- nadal nie przyjmie pliku JPK_VAT, gdy w nazwie lub adresie kontrahenta jest literka &.
- gdy w jakiejś fakturze brak NIP należy wpisać "brak". Testowaliśmy "dupa" i "nie ma". Program zgłosił komunikat, którego końcówka wygląda tak: "... nie jest zgodny z Dziennikiem Urzędowym Unii Europejskiej (2016/C 481/08).[nie ma]".
- gdy w jakiejś fakturze brak adresu należy wpisać conajmniej np. "a"
- warto pamiętać, jak informujemy w pomocy kontekstowe modułu JPK_VAT XL: gdy program Min. Fin. Klient JPK 2.0 - dodany plik JPK_VAT kwalifikuje jako "Niepoprawny" na czerwonym pasku, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na "Lista błędów" - program wyświetli - mniej więcej zrozumiale - w czym problem.

WAŻNE INFO: w niektórych konfiguracjach Windowsa i EXCELA, dla prawidłowej pracy programu instalacj-aktualizacji należy włączy opcję ActiveX (włącz) w Centrum zaufania.
Dostęp w menu EXCELU: Plik - Opcje - Centrum zaufania - Ustawienia Centrum zaufania i tam ustawić AxtiveX = włącz wszystkie.

Powrót


22.01.2018 - nowe zapowiadane wersje Firma XL v 9180, Ryczałt XL v 9.180 z udoskonalonym modułem JPK_VAT XL v 4.180. Iżby się nie powtarzać prosimy o zapoznanie się z informacjami z komunikatów (poniżej): 18.01.201803.12.2017, JPK – na chłopski rozum (26.01.2017), 25.10.2017, 07.11.2017.
W pomocy kontekstowej modułów Systemu XL staramy się wyjaśnić szerzej wszelkie szczegóły działania programów. W helpie modułu zawarliśmy nawet (dla nas? - dla Was?) instrukcję obsługi 
programu Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0 (http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk/klient-jpk), dla którego moduł JPK_VAT XL generuje plik.

Powrót


18.01.2018 - nowa wersja FRO PRO XL v9.180  to tylko drobna poprawka w funkcji pomocniczej rabat/marża. Nowa wersja modułu JPK_VAT XL v 4.180 to istotne udoskonalenie programu. W funkcji generowania pliku JPK_VAT wprowadziliśmy funkcję kontroli czy wszystkie potrzebne dane są wprowadzone, aby program Min. Fin. Klient JPK uznał za poprawny.  W pomocy kontekstowej modułu staramy się wyjaśnić szczegóły problemu i pracy programu. Moduł JPK_VAT XL, gdy pracuje jako samodzielny moduł kontroluje wprowadzony format danych przez użytkownika, a gdy pracuje jako moduł w programie Systemu XL przygotowuje dane dla JPK_VAT na podstawie rejestrów VAT Systemu XL sam odpowiednio formatuje dane, czyli np. przekształca daty do wymaganego formatu RRRR-MM-DD, a w liczbach rozdziela część całkowitą od ułamkowej kropką zamiast przecinka.

Są jednak inne problemy z programem Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0
(http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk/klient-jpk), który każdy VATowiec musi zainstalować u "siebie" i nauczyć się go obsługiwać. Patrz info: 03.12.2017.

Jak "odkryła" jedna Pani, użytkowniczka Firma XL, sprawdziliśmy: okazuje się, że jeżeli w nazwie firmy kontrahenta zakupu, sprzedaży występuje zna & - to program Min. Fin Klient JPK uzna przesyłany plik JPK_VAT za niepoprawny...
Przepraszam, ale ile jest "takich kwiatków" w programie Ministerstwa Finansów - nie wiem. Wiem jednak, że zapowiada się niezła "zabawa" z tym BAJZLEM! Na starość przestaję pisać słowa używane za obelżywe - tylko milcząco mówię - UŚMIECH.

W najbliższych dniach będą nowe wersje Firma XL i Ryczałt XL z powyższymi modułami.

Powrót


17.12.2017 - w typie dokumentu faktury Rachunek wprowadzona została możliwość umieszczenia "nowości" - danych Odbiorcy.  W najbliższych wersjach  Firma XL i Ryczałt XL ten moduł zostanie dodany. Jak informowaliśmy, trwają prace nad funkcją kontroli formatów danych w funkcji Wykonaj plik JPK_VAT w module JPK_VAT XL.

Powrót


03.12.2017 - w pomocy kontekstowej Systemu XL napisałem:

Ku Pamięci: nigdzie nie znalazłem, pomimo zadawanych pytań do Min. Fin. opisu prostego faktu. Otóż gdy program Min. Fin. Klient JPK 2.0 - dodany plik JPK_VAT kwalifikuje jako "Niepoprawny" na czerwonym pasku, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na "Lista błędów" - program wyświetli - mniej więcej zrozumiale - w czym problem.
Ja rozumiem iż P. Morawiecki nie odpowiada za tusze w drukarkach, ale kurcza za dobór szefów, którzy zarządzają urzędnikami - z odpowiednią wiedzą odpowiada? Cholera, i tak na starość stałem się "SYGNALISTĄ".
Uśmiech ślę!

Powyższa informacja wg mnie ważna dla kilkuset tysięcy VATowców, a wyjaśniam to już chyba ostatnim wpisem w
Debilizacja internetu.

W kolejnej wersji JPK_VAT XL dla wygody użytkowników umieścimy kontrolę "błędów" w funkcji Wykonaj plik JPK_VAT. Problem jednak w tym, że "kochana władza" zapowiada kolejne "udoskonalenia" w wymaganym pliku...
Tak więc, dla mnie to zaczyna być nudne a i wnuków żal...

Powrót


 02.12.2017 - Ryczałt XL v 9.178, nowa wersja modułu z zapowiadanym modułem Jednolity Plik Kontrolny VAT, w skrócie JPK_VAT. Patrz informacje poniżej: JPK – na chłopski rozum (26.01.2017), 25.10.2017, 07.11.2017

Stworzyliśmy też samodzielny program JPK_VAT XL dla mikrofirm, które prowadzą księgowość "papierowo" - może ktoś z Was zna, proszę o poinformowanie ich.

Zalecamy aktualizację Ryczałt XL, aby móc nauczyć się (przetestować) te nowe obowiązki względem fiskusa..
Do testowania użytkownik Ryczałt XL musi:
1. Pobrać i zainstalować program Klient JPK 2.0 z www.mf.gov.pl
2. Założyć sobie Profil Zaufania - w serwisie Min.Finansów.

Przykro nam, ale jesteśmy zmuszeni od nowego roku podnieś cenę rocznej licencji Ryczałt XL do 210 zł netto.

Powrót


20.11.2017 - Firma XL v 9.178, nowa wersja modułu z zapowiadanym modułem Jednolity Plik Kontrolny VAT, w skrócie JPK_VAT. Patrz informacje poniżej: JPK – na chłopski rozum (26.01.2017), 25.10.2017, 07.11.2017

Zgodnie z zapisami prawa, każda firma VATowska, do 25 lutego 2018 roku musi przesłać internetowo pierwszy plik JPK_VAT (za styczeń) przy pomocy programu Min. Finansów Klient JPK 2.0 (aktualna wersja). I tak już co miesiąc. Więcej informacji o tym pliku w naszym serwisie i pomocy kontekstowej modułu JPK_VAT.

Stworzyliśmy też samodzielny program JPK_VAT XL dla mikrofirm, które prowadzą księgowość "papierowo" - może ktoś z Was zna, proszę o poinformowanie ich.

Zalecamy aktualizację Firma XL, aby móc nauczyć się (przetestować) te nowe obowiązki względem fiskusa..
Do testowania użytkownik Firma XL musi:
1. Pobrać i zainstalować program Klient JPK 2.0 z www.mf.gov.pl
2. Założyć sobie Profil Zaufania - w serwisie Min.Finansów.

W najbliższym czasie będzie wersja Ryczałt XL z modułem JPK_VAT. My nadal pracujemy nad modułem JPK_VAT. Problemy opisujemy w pomocy kontekstowej programu.

Przykro nam, ale jesteśmy zmuszeni od nowego roku podnieś cenę rocznej licencji Firma XL do 210 zł netto.

Powrót


07.11.2017 - pragniemy wyjaśnić, że jak informowaliśmy (patrz niżej) kończymy prace nad modułem JPK_VAT XL. Program mamy dawno napisany, testujemy, piszemy pomoc kontekstową programu itd. Szkoda klikać na ten temat. Dla pamięci i dla wyjaśnienia z czym się borykamy powinien wyjaśnić np. poniżej zacytowany mail - zapytanie do Min. Fin. RP - na adres: info.e-deklaracje@mf.gov.pl. Z żywym człekiem nie da się pogadać na takie "pierdoły", a ważne dla nas, aby program był przyjazny dla użytkowników:

Jestem twórcą programu księgowości firm System XL – www.systemxl.com
 Kończę testy dla modułu JPK_VAT. Mam następujące problemy z Waszym programem Klient JKP 2.0:
 1. Co ma być “wpisane” w adresie firmy, w pozycji NrLokalu, gdy adres nie zawiera nr lokalu.
Wasz program zgłasza błąd.
 2. Jak w strukturze JPK_VAT zawrzeć informację, gdy w określonym miesiącu firma nie ma faktur
sprzedaży czy też zakupów ?
 3. Proszę o interpretację – od 1 stycznia 2018 – mikro firmy, kiedy mają dostarczyć JPK_VAT:
za styczeń, czy grudzień 2017 ?

Powrót


25.10.2017 - Jak informowaliśmy pracujemy nad modułem Systemu XL który będzie generował Jednolity Plik Kontrolny VAT - JPK VAT XL. W podstawowej postaci będzie to moduł zawarty w programach Firma XL (Ryczałt XL). Będzie też postać modułu jako samodzielny program, dla mikrofirm, prowadzących działalność gospodarczą sposobem "tradycyjnym". (Czy takie jeszcze istnieją ? - ciekawe). Przerwaliśmy pracę w okresie wakacyjnym, ponieważ program Min. Finansów - Klient JPK 2.0  nie miał jeszcze możliwości przyjmowania "testów" za pomocą darmowego Profilu zaufania.
Tak, wiemy, to wszystko wyżej mało jasne. Proszę o zrozumienie, trudno to wszystko wyjaśnić - ten cały bajzel prawa gospodarczego naszego państwa no i - pocieszenie - świata. Starając się nie marudzić informacja w punktach:

1. Za kilkanaście dni będzie nowa wersja Firma XL (a później Ryczalt XL) z modułem JPK_VAT. Chodzi o to, aby użytkownicy mogli się  przygotować, przetestować program. Ustawodawca wymaga, że od 2018 każda firma VATowska będzie musiała co miesiąc przesyłać do programu Klient_JPK internetowo plik, w ustalonym formacie, z fakturami sprzedaży i zakupów - patrz:
JPK – na chłopski rozum. (26.01.2017), ale tylko pobieżnie - szkoda czasu.

2. Każdy użytkownik Systemu XL musi się dowiedzieć jaki jest jego Kod Urzędu Skarbowego. Na stronie www.mf.gov.pl znaleźliśmy to to, w googlach też, ale poświęciliśmy ze 3 piwa i tyleż godz. pracy - posortowaliśmy wg nas rozumniej:
Kody Urzędów Skarbowych.

3. Każdy użytkownik Systemu XL musi założyć sobie "Profil zaufania" i ściągnąć ze strony Min. Fin> - www.mf.gov.pl program Klient JPK. Od kilkunastu dni na stronie Ministerstwa Finansów RP są odpowiednie informacje.
Mało tego, pod poniższym - bardzo długim adresem - wpisz w swą przeglądarkę internetową (CTRL +C i CTRL+V):
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/jpk_vat-dla-mikroprzedsiebiorcow-od-2018-roku?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_NsX0%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_9Jwz__column-1%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_M1vU_

Pod tym adresem jest nawet 1,5 minutowy film - kreskówka dla idiotów. Nie pytamy, który znajomy króliczka to zrobił i za ile - OK?

4. W starym felietonie
Debilizacja internetu dopisałem kilka zapowiadanych uwag, ale to tylko psopczenie - szkoda zaglądać...

Powrót


 12.09.2017  -  nowe wersje Firma XL i Ryczałt XL v 9.177 zawierają nowy  moduł fakturowania FRO PRO XL ( v 9.174) z drobną poprawką opisaną niżej oraz nowy moduł VAT-7. Chodzi o to, że wraz z rozpoczęciem nowego roku wycofana zostaje możliwość składania informacji podsumowujących o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych - VAT UE -  za okresy kwartalne. Obecnie, od 1 stycznia 2017 roku informacja podsumowująca VAT-UE musi być dostarczana do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie i tylko za okresy miesięczne. Pozostawiamy dotychczasową możliwość wydruku VAT UE - jako funkcję pomocniczą... Bez komentarza - uśmiech!
Wracamy do pracy nad JPK_VAT XL, chociaż dobiegają nas informacje - przerażające - iż ma być więcej różnych "JPK". Tak więc w Polsce i na świecie rżnięcie głupa trwa...


Powrót 


 10.09.2017  - nowa wersja FRO PRO XL v 9.174 poprawia - omija błędny komunikat EXCELA przy obsłudze Szukania dynamicznego w kartotece pomocniczej wystawionych dokumentów. W najbliższych dniach ten moduł umieszczony zostanie w modułach Firma XL i Ryczałt XL.

Powrót 


 03.09.2017  - nowa wersja Firma XL v 9.176 poprawia błąd w funkcji Poprawek Księgi PiR i rejestrów VAT w obsłudze nowej Księgi PiR. Odblokowywuje pola okna obsługi dla funkcji Szukaj. Informujemy, że trwają prace nad nowym modułem Systemu XL - JPK_VAT-XL. Od 2018 roku każda firma VATowska będzie musiała elektronicznie przesyłać do US, co miesiąc plik JPK_VAT - więcej informacji:  JPK – na chłopski rozum. (26.01.2017)

Powrót 


12.05.2017 - na razie, wszelkie bieżące informacje w temacie Debilizacja internetu.- nazwa myląca - patrz wyżej - uśmiech - na początek strony...


22.04.2017 - Nowa wersja to uporządkowanie specjalnych (nie typowych) rejestrów VAT Systemu XL. Te porządkowanie rejestrów VAT związane jest z pracą nad nowym modułem Systemu XL - JPK_VAT-XL. Od 2018 roku każda firma VATowska będzie musiała elektronicznie przesyłać do US, co miesiąc plik JPK_VAT - więcej informacji patrz w www.systemxl.com w informacji z JPK – na chłopski rozum. (26.01.2017)

Powrót 


18.04.2017 - zapowiadana (patrz niżej) nowa wersja FIRMA XL 9.175 z wieloma aktualizacjami i drobnymi poprawkami. Nowa wersja zawiera poprawiony mofuł fakturowania (patrz niżej) oraz poprawki związane z kłopotami księgowania środków trwałych oraz poprawka w działaniu funkcji Usuń w księgowaniu w nowej KPiR. Jednocześnie zostały uporządkowane specjalne (nie typowe) rejestry VAT Systemu XL. Te porządkowanie rejestrów VAT (nie typowych) związane jest z pracą nad nowym modułem Systemu XL - JPK_VAT-XL. Od 2018 roku każda firma VATowska będzie musiała elektronicznie przesyłać do US, co miesiąc plik JPK_VAT - więcej informacji patrz: JPK – na chłopski rozum. (26.01.2017)
Za kilka dni będzie nowa wersja modułu Ryczałt XL.

Powrót 


07.04.2017 - nowa wersja FRO PRO XL 9.173 aktualizuje funkcje pomocnicze analiz - zestawień faktur. O istnieniu tych funkcji pisanych kilkanaście lat temu prawie zapomnieliśmy - przepraszamy. Ze względu na konieczność przebudowy istniejącej u użytkowników kartoteki faktur, przebudowanej przez program, przy aktualizacji 9.171 (patrz niżej). Za kilka dni zaktualizowany moduł fakturowania umieścimy w modułach Firma XL i Ryczałt XL. Zgodnie z informacją (poniżej) z dnia 20.03.2017 pracujemy nad tym. Chcemy te wszelkie konieczne aktualizacje zawrzeć w kolejnej wersji modułów. To wszystko związane jest z równoczesną pracą nad modułem Systemu XL - JPK_VAT XL.

Powrót 


20.03.2017 - nasz Użytkownik zgłosił nam problem z wydrukiem nowej Księgi PiR. Po analizie problemu, znaleźliśmy jego przyczynę. Otóż po zamieszaniu w kolumnach nowej Księgi względem starej, występuje problem z księgowaniem środka trwałego. W ciągu 2 - 3 tygodni rozwiążemy problem - będzie  nowa wersja programu Firma XL. Przez ten okres zalecamy tymczasowo księgować środki trwałe w kolumnie Uwagi. Tak długi okres na tą nową wersję jest nam potrzebny, ponieważ pracujemy równocześnie nad programem Jednolity Plik Kontrolny VAT. Chcemy program odpowiednio uporządkować pod względem rejestrów VAT. To naprawdę złożony temat, w świetle naszych zapisów Ustawy VAT. Proszę spojrzeć niżej na nasz wpis JPK na chłopski rozum - tam przytaczamy zapisy prawa związane z przypadkami szczególnymi. Pragniemy w miarę możliwości to wszystko ogarnąć w programie Firma XL.

Powrót 


 17.03.2017 - Firma XL v 9.174 - kolejna nowa wersja, poprawka usterki w pliku danych użytkownika związana z pracą nad nową wesją Księgi PiR. Pomimo dziesiątek godzin testów, nie wszystkie usterki potrafimy znaleźć. Tym razem przy konstruowaniu nowej Księgi, zniknął zakres zapisów nadwyżek VAT - nie można było włączyć modułu VAT i PIT. Przepraszamy, ale proszę uwierzyć, czasami łatwiej jest napisać program od nowa, niż wprowadzać poprawki. Do tego musieliśmy zachować możliwość obsługi Księgi PiR z lat poprzednich, przed jej zmianą.

Powrót 


09.03.2017 - Firma XL v 9.173 - nowa wersja, to poprawka w module fakturowania związana z nową Księgą KPiR obowiążującą o 2017. Program faktury zapisywał automatycznie, ale nie uaktualniał listy wpisów do Księgi. Dopiero zapisanie zakupu do księgi lub funkcja sortowania księgi realizowała uaktualnienie listy księgi. Aby uniknąć "stresów" - przepraszamy - zalecamy aktualizację.

Powrót 


06.03.2017 - Firma XL v 9.172 - nowa wersja uwzględnia obowiązujący od 2017 roku nowy wzór Księgi PiR. Program nadal obsługuje stary wzór Księgi dla lat poprzednich. To wymagało dużo pracy. Przy pierwszym uruchomieniu programu po aktualizacji, przeprowadzi odpowiednią modyfikację istniejącego już pliku danych Użytkownika fxd-2017.Wpomocy kontekstowej programu jak i tutaj zamieściliśmy Objaśnienia do Księgi PiR 2017. Zalecamy zapoznanie się z nimi.

Trwają prace nad JPK_VAT - to trochę potrwa.

Powrót 


27.02.2017 - Firma XL v 9.171, Ryczałt v9.171 - nowe wersje uwzględnia nowy moduł fakturowania, który umożliwia wpis obok danych Nabywcy dane Odbiorcy. Nowe przepisy wymagają takich faktur dla ogólnie określając "jednostek budżetowych" państwa.

Pracujemy nad kolejną modernizacją Firma XL. Dotyczy to nowego wzoru Księgi PiR. Nowy wzór właściwie nie ma wpływu na rozliczenia PIT, jednak wprowadza jedną pustą kolumnę (15) oraz pola związane z ewidencjonowaniem wydatków odliczanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Kłopot w tym, że chcemy zachować w programie możliwość wydruku Księgi PiR w starym wzorze dla obsługi lat poprzednich.
Trwają też prace nad JPK_VAT - to trochę potrwa.


Powrót 25.02.2017 - FRO PRO XL v 9.171  - to przebudowa programu, jego kartoteki zapisanych faktur, ponieważ ustawodawcy wymyślili, że dla faktur związanych - najogólniej tłumacząc - z "jednostkami budżetowymi" potrzebne są dane oprócz Nabywcy, dane Odbiorcy - na takich fakturach. Nie mamy już siły (po 20 latach - walki z rżnięciem głupa z ustawodawcami - patrz pomoc kontekstowa Systemu XL). Nowa wersja modułu fakturowania uwzględnia te nowości. Program FRO PRO XL po aktualizacji, przy pierwszym uruchomieniu przeprowadzi aktualizację do nowych potrzeb z zachowaniem obsługi wcześniej zapisanych dokumentów fakturowania. użytkownika.
Za kila dni, po testach, ten nowy moduł fakturowania będzie dostępny w modułach Systemu XL: Firma XL i Ryczalt XL.

Powrót 


26.01.2017 JPK – na chłopski rozum. (26.01.2017)

Jak informowaliśmy, pracujemy nad obsługą Jednolitego Pliku Kontrolnego przez System XL.  Jak zwykle, przed pracą nad programem zbieramy informację: co ten program ma robić.  Zgodnie z informacjami podstawowymi z Min. Fin. małe i średnie firmy są zobowiązane do przesyłania JPK_VAT już od 2017, a mikrofirmy od 2018.

Po przeglądnięciu struktury JPK_VAT, pragniemy wyjaśnić, co to jest ten Jednolity Plik Kontrolny VAT. Od początku istnienia Ustawy VAT (1993), każda firma VATowska musiała rozliczać podatek VAT, obliczając i dostarczając do fiskusa deklarację VAT-7 co miesiąc.  Dla wypełnienia deklaracji VAT-7, każda firma musiała prowadzić Ewidencję sprzedaży VAT i Ewidencję zakupów VAT.

Pomijając fakt, że w międzyczasie, nasi kochani ustawodawcy w kolejnych, nowych zapisach prawa słowo sprzedaż zamienili na dostawę, słowo zakup na nabycie, to ten JPK_VAT jest niczym innym niż, używając starych nazw, zestawieniem Ewidencji sprzedaży i zakupów VAT firmy w ujednoliconej strukturze zapisu informatycznego.

Cel JPK_VAT jest jasny, chodzi o ukrócenie możliwości robienia przekrętów na VAT, w czym wiele firm się specjalizowało i świetnie prosperowało. Całkowicie ten kierunek działania popieramy, jednak realizacja nam się nie podoba. Już nie chce się nam wymądrzać, ale postaramy się wyjaśnić w czym rzecz. Po zapoznaniu się ze strukturą pliku JPK_VAT zaprojektowaną przez Ministerstwo Finansów stwierdzamy, że jest całkowicie powiązany z deklaracją VAT-7. To właściwie jest deklaracja VAT-7 uzupełniona rejestrami sprzedaży i zakupów firmy. Problem w tym, że nawet nazwy zmiennych struktury są związane z aktualną deklaracją VAT-7, a jest to już 17 wersja, w roku 2016 była zmieniana 2 razy.

Uważamy, że już dawno problem ustawy VAT, rozliczeń VAT powinien być rozwiązany inaczej. Chodzi o to, najkrócej wyjaśniając, że w przeważającej części, firmy uczciwie płacą VAT, a poprzez walkę ustawodawców z „robiącymi wałki na VAT” cierpią te uczciwe firmy. Można to samo robić, używając rozumu, kochani ustawodawcy, chyba że chodzi o typowe rżnięcie głupa.
Ile jest firm prowadzących specyficzną działalność gospodarczą lub robiących lody na VAT?
5% ?. Wystarczyło by wprowadzić deklarację VAT- 7 dla tych 95% firm, które działają i rozliczają w typowej swej działalności, z dwoma polami, do wpisu danych z deklaracji VAT-7 specjalna (VAT-7S?), dla tych 5% firm prowadzących „nietypową” działalność gospodarczą, o których w ustawie VAT jest setki stron zapisów. Poniżej omawiamy – przytaczamy te pola i części ustawy VAT, które nie dotyczą 95% firm działających w Polsce.

Nie wiemy, czy powyższe wyjaśnienia na chłopski rozum wystarczają, w czym przewidujemy następne kłopoty w obsłudze Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT, przy kolejnej wersji VAT-7, a do tego, Super Minister Morawiecki gada o pracach nad „centralnym rejestrze faktur”. To czym do diabła jest JPK_VAT?

Zalecamy użytkownikom Systemu XL rozpoczęcie używanie aplikacji e-Deklaracje do składania deklaracji VAT-7, bo od 2018 r. będą musieli używać podobnej aplikacji klienckiej  Klient JPK 2.0 (jaka będzie wersja – cholera wie). Aplikacje te są dostępne u żródła www.mf.gov.pl

Poniżej zestawiam „specjalne” pola aktualnej deklaracji VAT-7 (17) z przytoczeniem zapisów ustawy VAT. Zestawienie te będzie nam potrzebne do pracy nad programem do obsługi JPK_VAT w Systemie XL, a dla czytelnika dla  przeglądnięcia, aby mógł pojąć, to co wyżej próbujemy wyjaśnić.
A może jakiś kochany nasz ustawodawca to zobaczy i zacznie używać rozum?

Aktualna, już 17 wersja deklaracji VAT-7 zawiera następujące „nietypowe” pola:

--------------------------------------------------------------------------------------------
Pole 12
2a. w tym świadczenie usług, o których mowa w art.100 ust.1 pkt.4 ustawy
związane z polem 11
2. Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju

Art. 100. 1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych:
4) usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami,

Art. 28b. 1. Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2–4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
2. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
3. W przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
4. W przypadku świadczenia usług, które są przeznaczone wyłącznie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych lub członków stowarzyszenia, do określenia miejsca świadczenia stosuje się odpowiednio przepisy art. 28c.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Pole 14
3.a w tym dostawa towarów, o której mowa a art.129 ustawy
Związane z polem 13
3. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowana stawką 0%

Art. 129. 1. Do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że:
1) spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4, oraz
2) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej;
3) posiada dokumenty, określone odrębnymi przepisami, potwierdzające dokonanie zwrotu kwoty tego podatku – w przypadku gdy zwrot podatku został dokonany w formie polecenia przelewu, czeku rozrachunkowego lub karty płatniczej.
2. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2, nie później jednak niż przed upływem 10 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w

którym dokonano dostawy, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
--------------------------------------------------------------------------------------
Pola 25, 26

10. Import towarów, podlegający rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy

Art. 33a. 1. W przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju uproszczeniem, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego, którego realizacja jest uzależniona od wcześniejszego wydania pozwolenia i w którym okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.
2. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem:
1) przedstawienia przez podatnika naczelnikowi urzędu celnego, przed którym podatnik dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu: a) zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,
b) potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego.
2) (uchylony)         
2a. Wymóg przedstawienia przez podatnika dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, uważa się za spełniony również w przypadku złożenia przez podatnika oświadczeń o tej samej treści.
2b. Oświadczenia, o których mowa w ust. 2a, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
3. Warunku przedstawienia dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie stosuje się, jeżeli naczelnik urzędu celnego posiada złożone przez podatnika aktualne dokumenty.
4. Podatnik jest obowiązany do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o:
1) zamiarze rozliczania podatku na zasadach określonych w ust. 1 – przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie stosował takie rozliczenie;
2) rezygnacji z rozliczania podatku na zasadach określonych w ust. 1 – przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym rezygnuje z takiego rozliczenia.
5. W przypadku gdy objęcie towarów uproszczeniem, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego, jest dokonywane przez przedstawiciela pośredniego w rozumieniu przepisów celnych, uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje podatnikowi, na rzecz którego jest składane zgłoszenie celne. Przepisy ust. 2–4 stosuje się odpowiednio.
6. Podatnik jest obowiązany do przedstawienia organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.
7. W przypadku gdy podatnik, w terminie, o którym mowa w ust. 6, nie przedstawił dokumentów, o których mowa w tym przepisie, traci prawo do rozliczenia podatku na zasadach określonych w ust. 1, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w deklaracji podatkowej. Podatnik jest obowiązany do zapłaty organowi celnemu kwoty podatku wraz z odsetkami.
8. W przypadku gdy objęcie towarów uproszczeniem, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182 unijnego kodeksu celnego, jest dokonywane przez przedstawiciela bezpośredniego w rozumieniu przepisów celnych, który działa na rzecz podatnika nieposiadającego pozwolenia na stosowanie uproszczenia, którym zostały objęte towary, lub dokonywane jest przez przedstawiciela pośredniego, o którym mowa w ust. 5, przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio, z tym że obowiązek zapłaty kwoty podatku wraz z odsetkami ciąży solidarnie na podatniku oraz na działającym na jego rzecz przedstawicielu.
9. W przypadku gdy organ celny pobrał kwotę podatku, o której mowa w ust. 7, a podatnik rozliczył tę kwotę podatku w deklaracji podatkowej, podatnik ma prawo do dokonania korekty kwoty podatku w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym kwota tego podatku została pobrana.
10. Podatnik, który nie przestrzega terminu, o którym mowa w ust. 6, może w drodze decyzji naczelnika urzędu skarbowego utracić na okres 36 miesięcy prawo do rozliczania podatku na zasadach określonych w ust. 1, począwszy od okresu rozliczeniowego następującego po miesiącu, w którym doręczono podatnikowi decyzję.
11. Decyzji, o której mowa w ust. 10, nie wydaje się, jeżeli nieprzestrzeganie terminu, o którym mowa w ust. 6, w tym częstotliwość tego nieprzestrzegania, można uznać za nieistotne w stosunku do liczby i wielkości operacji importowych, które podatnik rozlicza zgodnie z ust. 1, pod warunkiem że uchybienie to było spowodowane okolicznościami niewynikającymi z jego zaniedbania lub świadomego działania.
12. Podatnik, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, posiadający status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego:
1) działający we własnym imieniu i na własną rzecz lub
2) w imieniu i na rzecz którego jest składane zgłoszenie celne przez przedstawiciela bezpośredniego w rozumieniu przepisów celnych

– może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów. Przepisy ust. 2–4, 6, 7 oraz 9–11 stosuje się odpowiednio.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Pola 27, 28
11. Import usług z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej , do których stosuje się art.28b ustawy
(art.28B jest przytoczony wyżej).
-------------------------------------------------------------------
Pola 29,30
12. Import usług nabywanych od podatników podatku od  wartości dodanej, do których stosuje się art.28b ustawy
(art.28B jest przytoczony wyżej).
-------------------------------------------------------------------
Pole 31
13. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art.17  ust.1 pkt 7 lub 8 ustawy (wypełnia dostawca)

Art. 17. 1. Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:
7) nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1c, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122;
8) nabywające usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. poz. 1223 oraz z 2016 r. poz. 266 i 542), jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
b) usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15.
1a. Przepisy ust. 1 pkt 4 i 5 oraz ust. 2 stosuje się również, w przypadku gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów, jeżeli usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach.
1b. W przypadku gdy podmioty, o których mowa w…..
itd. aż do:
1g. W przypadku gdy po  … itd. do 2b.

-----------------------------------------------------------------
Pola 32, 33
14. Dostawa towarów, dla których podatnikiem jest nabywca
zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 5 ustawy (wypełnia nabywca)

5) nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
b) nabywcą jest:
– w przypadku nabycia gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej – podmiot zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 lub art. 97 ust. 4,
– w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana zgodnie z art. 97 ust. 4,
c) dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
---------------------------------------------------------------
Pola 34,35
15. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których  podatnikiem jest nabywca zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 lub 8 ustawy  (wypełnia  nabywca)
(treść art. przytoczona przy polu 31)
------------------------------------------------------------------------
Pole 36
16. Kwota podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury, o którym mowa w art.14 ust.5 ustawy

-----------------------------------------------------------------------
Pole 37
17. Zwrot odliczonej lub zwróconej kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących , o którym mowa w art. 111 ust.6 ustawy

Art. 111. 1. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

6. Podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1 i 2.

-------------------------------------------------------------------------
Pole 38
18. Kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, wykazanego w poz.24, podlegającego wpłacie w term. o którym mowa w art.103.ust.3, w związku z ust.4 ustawy

  Art. 103. 1. Podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym  powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a–4 oraz art. 33 i art. 33b.
3. W przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

4. Przepis ust. 3 stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1–3 lub 8, jeżeli środek transportu być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.


Pole 39
19. Kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego  nabycia paliw silnikowych, podlegająca wpłacie  w terminach, o których mowa w art.. 103 ust. Ust. 5a i 5b.

5a. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, których wytwarzanie lub którymi obrót wymaga uzyskania koncesji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, podatnik jest obowiązany, bez wezwania naczelnika urzędu celnego, do obliczania i wpłacania kwot podatku na rachunek izby celnej właściwej w zakresie wpłat podatku akcyzowego:
1) w terminie 5 dni od dnia, w którym towary te zostały wprowadzone do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru wyrobów akcyzowych – jeżeli towary są nabywane wewnątrzwspólnotowo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez zarejestrowanego odbiorcę z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym;
2) w terminie 5 dni od dnia wprowadzenia tych towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do składu podatkowego;
3) z chwilą przemieszczenia tych towarów na terytorium kraju – jeżeli towary są przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym.
5b. W przypadku, o którym mowa w ust. 5a pkt 3, obliczenie i wpłacenie kwoty podatku może nastąpić w terminie 5 dni od otrzymania towarów na terytorium kraju, jeżeli podatnik, najpóźniej na 3 dni robocze przed przemieszczeniem towarów na terytorium kraju, złoży do naczelnika urzędu celnego właściwego w sprawie rozliczania podatku akcyzowego zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, o którym mowa w art. 78 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.


ZAKUPY

Pole 49
Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust.1 ustawy

Art. 89b. 1. W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.


--------------------------------------------------------------------------
Pole 50
Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust.4 ustawy

4. W przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku, o której mowa w ust. 1. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.

Powrót 


12.01.2017 - nowe wersje v 9.170 modułów są dostosowane do Offica 64 bit. Dotychczasowe wersje nie pracowały na Excelu 64 bitowym. Musieliśmy odpowiednio poprawić kod programu, aby pracował zarówno na wersjach 32 bitowych, jak i nowości - 64 bitowym Excelu od wersji Offica 2013. Ze względu na pracę Systemu XL, instalacja wersji 64 bitowych nie ma sensu - naszym zdaniem. Niestety, zmuszeni jesteśmy do nieznacznie podnieść ceny rocznych licencji modułów Systemu XL. Fakty są następujące:  przez ostatnie 10 lat (od 2007) cena rocznej licencji nie była zmieniana. W tym okresie,  do 2017 inflacja wyniosła ok. 23 %, a płaca minimalna wzrosła o 100%. Cena licencji np. FRO PRO (fakturowanie)  wzrosła o 15 zł netto (do 90 zł rocznie netto, 110,70 zł brutto), a np. modułu Firma XL o 30 zł netto (do 180 zł rocznie netto, 221,40zł brutto). 
Aktualne ceny licencji są dostępne w tabelach do pobrania programów.

Powrót 


11.01.2017 - trwają prace nad JPK a System XL.W tej chwili zamieszczamy Podstawowe Informacje o JPK. Radzimy też użytkownikom zapoznanie się z aplikacją kliencką e_Deklarację. Bo będzie potrzebne zainstalowanie odpowiedniej aplikacji klienckiej do obsługi JPK_VAT  Bez obrazy, ale jeden z użytkowników Systemu XL rozwinął skrót JPK = Jebane Podpierdalanie Kontahentów:-)

Powrót 


10.03.2016  Firma XL v 9.160, Ryczalt XL v 9.160 -  nowe wersje uwzględnia nową deklarację VAT-7 (16). Przepraszamy za opóźnienie, ale zarówno w pomocy kontekstowej, jak i tutaj próbujemy wyjaśnić nasze problemy:  Rok 2016 - deklaracja VAT-7. W zupełnie innym temacie pracowaliśmy ostatnio. To była na razie praca bez sensu. Dla zainteresowanych polecamy naszą stronę www.xxlwybory.pl.

Powrót 


 22.05.2014 - Firma XL v 9.143, Ryczałt XL v 9.143 -  poprawka usterki w funkcji podglądu wpisów do rejestrów VAT. Same księgowanie jest wporzadku. Prosimy o aktualizację.

Powrót 


19.05.2014 - Firma XL v 9.142, Ryczałt XL v 9.142 -  szybko nowa wersja. PRZEPRASZAMY!!! Popełnilismy błąd. Po prostu, ten cały burdel prawny z rozliczaniem kosztów pojazdów nas ogłupia. Dla zachowania ciągłości danych i możliwości poprawek, we wcześniejszych wpisach związanych z dawną opcją "zakup paliwa", a obecną "koszty pojazdów mieszanych" musieliśmy wprowadzić funkcję kontrolującą datę księgowania kosztów pojazdów - zgodnie z wyjaśnieniami z poniżej dn. 12.05.2014.
Niestety - przepraszamy - wpisane pozycje związane z kosztami pojazdów po 1 kwietnia należy poprzez funkję poprawek zaksięgować ponownie.

Powrót 


 

14.05.2014 - Firma XL v 9.141, Ryczałt XL v 9.141 - nowa wersja, zgodnie z zapowiedzią z dn. 12.05.2014, zawiera funkcje ułatwiające nowe księgowanie kosztów pojazdów obowiązujące od 01.04.2014. Zalecamy aktualizację i zapoznanie się z tymi nowościami.

Powrót 


12.05.2014 - od dnia 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania i rozliczania na gruncie podatku VAT wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Zgodnie z nowymi zapisami,  podatnikowi przysługiwać będzie ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”. Przy czym w stosunku do paliwa i innych środków napędowych do samochodów osobowych to będzie można zastosować dopiero - uwaga ważne - od 1 lipca 2015 r. No cóż, to kolejny dowód na fobie polskiego fiskusa, trwającą "od zawsze", jak te "wszelkie jaja" z kratkami w samochodach, a konkretnie chodzi o to aby dawniej zwany prywaciarz, teraz przedsiębiorca, nie pojechał na ryby i odliczył sobie vat od paliwa. Moim skromnym zdaniem, to debilność. Nic na to nie można poradzić, a jak wyglądają nowe zapisy prawa, należy się z nimi zapoznać - NOWE ZASADY ODLICZANIA PODATKU VAT OD WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI .

W najbliższych dniach będą nowe moduły do aktualizacji Systemu XL - Firma XL i Ryczałt XL, które będą zawierały funkcje ułatwiające to nowe księgowanie.
Zastanawiamy się, czy ma sens aktualizowanie modułu Pojazdy XL do nowych zapisów prawa - czy ma to sens? Zobaczymy jaka będzie reakcja użytkowników tego modułu.

Powrót 


27.02.2014 - Umowy XL v 9.142 - aktualizacja do nowego wzoru deklaracji PIT-11, w wersji 20. Dotyczy drukowania i rozliczania nowej poz.8 na deklaracji. Rozliczanie praw autorskich z kosztami uzysku (art.22) i bez kosztów - art.18. Zalecamy aktualizację.

Powrót 


20.02.2014 - Kadry i Płace XL v 9.140 - aktualizacja do nowego wzoru deklaracji PIT-11 (20).

Powrót 


18.02.2014 - Umowy XL v 9.141 - aktualizacja do nowego wzoru deklaracji PIT-11. W najbliższych dniach moduł Kadry i Płace XL będzie zaktualizowany.

Powrót 


14.01.2014 - Firma XL v 9.140, Ryczałt XL v 9.140 - styczeń 2014, zalecamy aktualizację. Programy aktualizują rejestry VAT do nowej ustawy VAT. Uaktualnienia i nowości dotyczą przede wszystkim nowo wprowadzonym rodzajom faktur (odwrotne obciążenie, samofakturowanie, nowe faktury VAT Marża) i ich odpowiednim księgowaniu w rejestrach VAT.
Ustawa VAT 2014 - w miarę jasno definiuje dokumenty elektroniczne, a program to zaczyna preferować, chociaż "od zawsze" istniała możliwość zapisania faktury do pliku.

Umowy XL v 9.140, Pojazdy XL v 9.140, moduły dostosowane do nowej serii 9.xxx Systemu XL. Chodzi o to, że likwidujemy już archaiczne stosowanie skali wyświetlania 86% na ekranie, przy starcie programów w proponowanych ustawieniach pracy. Ta skala była przez nas zastosowana, gdy jeszcze monitory miały rozdzielczość pracy 640/480. Obecnie to już historia.

Powrót 


13.01.2014 - Płatnik XL - ZUS DRA, wersja 9.140, BANK XL v 9.140 - styczeń 2014, w modułach nic nowego, poza poprawką w Płatniku XL, w samodzielnej bezpłatnej wersji. To tylko dostosowanie do nowej wesji 9.xxx, modułów Firma XL i Ryczałt XL.. Już jutro będą nowe moduły Firma XL  i Ryczałt XL,  v 9.140 - zawierające w sobie te moduły wewnętrzne.

Powrót 


09.01.2014 - FRO-PRO wersja 9.140 - styczeń 2014, aktualizacja Systemu ze względu na nowości w Ustawie VAT obowiązujące od początku 2014.
Uaktualnienia i nowości dotyczą przede wszystkim nowo wprowadzonym rodzajom faktur
(odwrotne obciążenie, samofakturowanie, nowe faktury VAT Marża) i ich odpowiednim księgowaniu w rejestrach VAT.
Ustawa VAT 2014 - w miarę jasno definiuje dokumenty elektroniczne, a program to zaczyna preferować, chociaż "od zawsze" istniała możliwość zapisania faktury do pliku.
Przy okazji likwidujemy już archaiczne stosowanie skali wyświetlania 86% na ekranie, przy starcie programów w proponowanych ustawieniach pracy. Ta skala była przez nas zastosowana, gdy jeszcze monitory miały rozdzielczość pracy 640/480. Obecnie to już historia.

W najbliższych dniach będą nowe moduły Firma XL i Ryczałt XL, zawierające w sobie ten nowy moduł fakturowania

Powrót 


10.12.2013 - Od 2014 roku obowiązuje nowa ustawa VAT. Bez sensu jest zamieszczanie tutaj treści tych ponad 200 stron ustawy - jest ona dostępna w sieci, a w serwisie Sejmu RP na pewno. Nowości, w największym skrócie opisujemy w temacie: Rok 2014, a System XL. Poniżej zamieszczamy przygotowane przez nas "opracowania - skróty", na podstawie których pracujemy nad uaktualnieniem Systemu XL, a w pomocy kontekstowej możemy się do tych treści odnieść:
Działy i rozdziały Ustawy VAT 2014
oraz, jako że, po 20 latach istnienia VAT w Polsce, wreszcie zapisy prawa związane z fakturowaniem są umieszczone w ustawie, a nie odnoszą się do rozporządzeń:
Faktury w Ustawie VAT 2014

Powrót 


Debilizacja czy rozwój?

Kadry i Płace XL dla firmy zatrudniającej 80 tys. pracowników, debilizacja czy rozwój, oto hamletowskie moje pytanie w maju 2007 roku.

Oczywiście, program Kadry i Płace XL, jako część Systemu XL w powyższym kierunku nie będzie rozwijany. Faktem jednak jest to, że nowa wersja EXCELA 2007, poza “nowym ekscytującym wyglądem” może obsłużyć ponad 1 milion wierszy w arkuszu. Czyli, przy moim założeniu projektowym, aby w jednym pliku (łatwość archiwizacji) zmieścić wszystkie dane czasu pracy i płac firmy z jednego roku, łatwo wyliczyć wspomniane wyżej 80 tys. W dodatku, nietrudno sobie wyobrazić, że chłopcy z Microsoftu, w kolejnej wersji Office dołożą jeden bajt do “indeksacji” wierszy, a wówczas Excel będzie mógł obsłużyć ich ponad 250 milionów, czyli teoretycznie program Płatnik ZUS można by było oprzeć na Excelu - debilizm to, czy rozwój ?

Powyższe informacje związane są z faktem, że z początkiem tego roku Microsoft wydał Windows Vista i Office 2007. Okazuje się, że nowy Excel nie obsługuje plików dodatków (XLA) ze starszych wersji. To nas zmusza do podjęcia dawno odkładanej decyzji. Jak zapowiadamy w komunikacie z dn. 06.04.2007, od 2008 roku System XL nie będzie mógł pracować na wersjach Excela poniżej wersji 97.

No cóż, zabraliśmy się do pracy, a przed nami jest jej dużo - wystarczy spojrzeć na statystykę Systemu XL. Okazuje się, że więcej, niż się spodziewaliśmy. Najkrócej wyjaśniając: System XL dotychczas pracował na wszystkich wersjach Excela od wersji 95 do 2003. Cały kod programu był oparty na języku VBA z wersji 95 (bo tylko wówczas mógł pracować na tej wersji). Poświęciliśmy setki godzin pracy na ominięcie wszelkich błędów w tej wersji VBA i na dostosowanie kodu programu do kolejnych wersji Excela. Jak widać - z sukcesem, ale tylko ja wiem, ile razy musiałem przepraszać użytkowników, którzy dzwonili, że zainstalowali nową wersję Excela i System XL “Ľle działa”. Przepraszałem i prosiłem o informację “w którym miejscu Ľle działa”. To wystarczało, aby poprzez odpowiednie “sztuczki w kodzie programu”, czasami kilkadziesiąt godzin pracy, powstawała nowa wersja, już pracująca normalnie.

Zakładałem optymistycznie (debilizm?), że nowe wersje Office błędy VBA występujące w wersji 95 usuwają. Okazuje się, że nie. W tej chwili, pracując nad kodem programu System XL, który ma obsługiwać tylko wersje Excela 97 do 2003 oraz wersję 2007, stwierdziłem, że “pojawiają się różne cuda”. Jestem pewien, że za pomocą “sztuczek programowych” ominę je, ale próbowałem Microsoft o tych błędach poinformować - nie zostałem zrozumiany (patrz: opis w komunikacie z dn. 06.04.2007)

Dlatego, już ponad miesiąc temu przygotowałem dowód błędów w VBA Excela od wersji 97 wzwyż, wysłałem do Microsoftu. Ponieważ do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi, chyba mogę każdemu go udostępnić - proszę bardzo: Cuda_excela_od97.xls   
Proszę kliknąć i pobrać - uruchomić, to mały “pliczek”, a pokazuje te zapowiedziane w nazwie cuda. Nie trzeba być “informatykiem”, żeby je zobaczyć (Uwaga, zastrzegamy się, te cuda występują w polskich wersjach Office - nie sprawdzaliśmy na “amerykańskich”).

Kończąc powyższe hamletowskie pytanie, w aspekcie Microsoftu, przytaczam informację z rozsyłanych bezpłatnie wiadomości któregoś z czasopism komputerowych:
Wiadomości z 14 maja 2007
MICROSOFT BĘDZIE DOMAGAŁ SIĘ TANTIEM OD TWÓRCÓW PROGRAMÓW OPEN SOURCE
Według przedstawicieli koncernu określone programy na licencji freeware bądĽ Open Source, w tym system Linux, wykorzystują 235
chronionych prawem autorskim rozwiązań Microsoftu.

A’propos tego, co wyżej: pytanie do Microsoftu: a co z moimi prawami autorskimi ? Prawie dziesięć lat temu wymyśliłem sposób licencjonowania programów Systemu XL, który obecnie jest używany przez Was. Mało tego, podpowiadam, wprowadĽcie w życie mój pomysł do końca: poważnie zmniejszycie koszty produkcji! Otóż, ja od razu zastosowałem prosty manewr - “numer programu” jest losowany i na tej podstawie tworzy się kod jego aktywizacji.
Aha, od razu wyjaśniam, nie zamierzałem tego mojego pomysłu “patentować” - bo moim zdaniem, to tak jakby próbować patentować koło.

Powyższa informacja powinna być wzięta pod uwagę przez władze Unii Europejskiej (a może i Kongresu Amerykańskiego), szczególnie przez komisje przygotowujące zapisy prawa związane z patentami i tantiemami.

Szanowny człowieku, jeżeli jeszcze ten tekst czytasz, uprzejmie informuję, że sam prawdopodobnie przyczyniam się w tej chwili do “debilizacji”. Już wyjaśniam dlaczego. Otóż niedawno wyczytałem, że “coś” wyliczyło, iż w 2006 roku powstało 300 milionów tekstów więcej niż dotychczas ludzkość wytworzyła - cytuję z pamięci. Więc chyba jasne jest moje podejrzenie, że sam biorę czynny udział w debilizacji - przecież dokładam kolejny tekst do puli.

W najbliższym wolnym czasie, postaram się powyższe pytanie odnieść do naszej Polskiej rzeczywistości. Myślę, że powinienem to zrobić dla dzieci moich wnuków i w kontekście przeczytanej gdzieś niedawno notatki Mistrza Ryszarda Kapuścińskiego, cytuję: “Słowa wychodzą z użycia, ponieważ zanikają pojęcia, które te słowa określały, np. honor, czar, itd.”

Ciąg dalszy (czerwiec 2007):

Okazuje się, że powyższy tekst nie jest zrozumiały dla “normalnych” ludzi. Wyjaśnię to inaczej ( z założeniem: ten tekst uzupełni dział KABARET).

Otóż przychodzi człowiek do sklepu papierniczego i prosi o zeszyt 16-sto kartkowy. Sprzedawca odpowiada: nie ma zeszytów 16-sto kartkowych, już się nie produkuje, są w tej samej cenie 100 kartkowe. Czyli teoretycznie nie ma problemu, poza tym, że człowiekowi potrzebne jest tylko 16 kartek, prawda ? Jednak, po zakupie, okazuje się, że w tym nowym zeszycie kartki wypadają o wiele częściej, niż we wcześniej używanych zeszytach.
Odnosząc to do kolejnych wersji systemu Windows i Office - produktów Microsoftu: to jakby wspomniane wyżej zeszyty z coraz większą ilością “wypadających” kartek, czyli błędów w programie. Oczywiste jest, że nowe wersje programów Microsoftu w związku z ogólnym rozwojem technologii informatycznych zawierają wiele nowych możliwości i funkcji poza “ekscytującym wyglądem”, ale okazuje się, że nie mają poprawionych błędów z poprzednich wersji, mało tego, “patrząc od środka” - zmniejszono możliwości panowania użytkownika nad swoim komputerem. Stąd moje tytułowe pytanie!

Wszystko to ma związek z moją aktualną pracą, gdzie obok aktualizacji do “twórczości” naszych “kochanych ustawodawców” i rozwoju Systemu XL, przygotowuję “multimedialny podręcznikiem księgowości i informatyki” - to taki tytuł roboczy.
Ten podręcznik z założenia nie ma tworzyć z ewentualnych czytelników - użytkowników kolejnych księgowych i informatyków. Jego zadaniem ma być proste wyjaśnienie każdemu człowiekowi, co to jest księgowość i co to jest “komputer”. Tak jak nie trzeba umieć obliczyć kiedy i gdzie na kuli ziemskiej będzie następne zaćmienie słońca, wystarczy, żeby każdy człowiek wiedział, że to się da obliczyć i wówczas “mniej się będzie dawał robić w konia”.

Dlatego też tytułowe pytanie “debilizacja czy rozwój” odniosłem na początku do P. Billi Gatesa i Microsoft Corporation. Chcę pocieszyć moich rodaków, tytułowe pytanie dotyczy świata, a nie tylko naszego kraju.

Kiedy to piszę, akurat mija 18 lat, od chwili, gdy pewna piękna pani ogłosiła w telewizji, że w Polsce “skończył się komunizm”. Tak więc czuję się zobowiązany w kontekście powyższych informacji zanotować w kabaretowym stylu i w największym skrócie co następuje:

a/. Na początku “nowej Rzeczpospolitej”, czyli tuż po 1990 roku, jeden z posłów z mównicy sejmowej powiedział; że “rząd rżnie głupa”. No cóż, zobaczyłem na własne oczy, że jest nowa Polska, bo w TV to puścili.

b/. ten poseł sam czasami (do dzisiaj - moim zdaniem) w TV “rżnie głupa”. Osobiście nadal człeka lubię, ale chciałbym wiedzieć, czy to prawda, że wówczas, gdy był posłem, wziął wynagrodzenie (cytuję z pamięci) za napisanie 3 stronicowej “ekspertyzy” cirka biorąc kwotę 10 - krotnej “roboli” rocznej pensji? Ku jasności, podobno wziął tą kasę z “moich podatków”, a nie zapłaciła mu jakaś prywatna firma, bo w takim przypadku nic mi do tego, choćby zapłacili mu milion razy więcej.

c/ powyższy punkt “b”, bardzo mało istotny, gdy wygląda na to, że w przypadku kolejnych rządów Rzeczpospolitej, “rznięcie głupa” stało się codziennością (patrz: KABARET), ale gorszy jest fakt, że w miarę nowych rządów, coraz więcej jest tam ludzi, którzy nie muszą rżnąć głupa - po prostu “bozia” im to dała w swej łaskawości.

d/. W “szeroko pojętych mediach” (gazety, telewizja i internet), istnieje tak zwane pojęcie oglądalności. Moim zdaniem, wygląda na to, że najlepszym sposobem zarabiania “na życie”, gdy nie należy się do “elity” (obojętnie jakiej), jest znalezienie “nowego sposobu debilizacji ludzi”. Elity to kupią, zapłacą, proporcjonalnie do tego, jak “ciemny lud da się tą debilizacją ogłupić”. Proste?

Koniec, takich jak powyższe punkty notatek można by było pisać i pisać. Ten tekst, co by nie powiedzieć, ma główne zadanie: poinformować obecnych i przyszłych użytkowników Systemu XL, że pracujemy intensywnie nad dostosowaniem programu do Visty i Office 2007. Zakładamy optymistycznie, że do końca 2007 roku uda nam się to zrobić. Niestety, uczciwie zapowiadamy, że prawdopodobnie roczna opłata licencyjna na poszczególne moduły Systemu XL wzrośnie o 20-30 %.

dodek żywioł

Powrót


06.04.2007

Najkrócej wyjaśniając:
Od 2008 roku, System XL nie będzie mógł pracować na wersjach Excela 95. Odkładaliśmy tą decyzję przez ostatnich kilka lat. Obecnie, w świetle wejścia Windows Vista i Office 2007 (patrz wyjaśnienia z dnia 06.03.2007 ), nie mamy wyjścia.


Szersze wyjaśnienia:
Decyzję o zaprzestaniu pracy Systemu XL na bazie Excela 95 odkładaliśmy już kila lat z dwóch powodów:
- nie chcieliśmy zmuszać użytkowników do zakupu nowej wersji Office. A do tego, dopóki potrafiliśmy obejść "sztuczkami programowymi" wszelkie problemy wynikające w pracy Systemu XL z nowymi wersjami Excela, nie widzieliśmy potrzeby zaprzestania "obsługi" Excela 95.
- równocześnie, pisząc kod programu w Visual Basic istniejącym w Excelu 95, poznaliśmy wszelkie jego (delikatnie mówiąc) ograniczenia - nauczyliśmy się je omijać (poświęcając na to setki godzin pracy) - czego dowodem jest, że pracuje na wszelkich wersjach Excela od wersji 95 do 2003.

Z początkiem roku 2007, Microsoft wydał nowe wersje Windows Vista i Office 2007, w którego Excelu 2007, System XL nie może pracować, bo ten nowy Excel 2007 nie obsługuje plików dodatków XLA. Jak wyjaśniamy w informacji Windows Vista, Office 2007, a System XL, System XL może pracować na nowej wersji Excela 2007, gdy obok niej zainstalujemy jakąkolwiek starszą jego wersję. Ten fakt pozostawiamy bez komentarza...

Przystępujemy do pracy nad nową wersją Systemu XL. Niestety, gdy Microsoft nie wycofa się z decyzji, że nowe wersje Excela (od 2007 wzwyż) nie będą obsługiwać plików programów XLA, będziemy zmuszeni produkować System XL w dwóch wersjach: dla Excela 1997 - 2003 i dla Excela 2007 - osobno!.
Zastanawiamy się nad tym, ale prawdopodobnie licencje na moduły Systemu XL dla Excela 2007 będą o 20 - 30 % droższe...
Prosimy o zrozumienie. Zgodnie z danymi Statystyki, przed nami ogrom pracy, najprościej tłumacząc, czeka nas "unowocześnienie" ponad 2000 str A4 kodu programu i "narysowanie" od nowa ponad 200 okien obsługi. 

Szczegółowe wyjaśnienia - dla zainteresowanych rozwojem informatyki:
W najbliższym czasie, w ramach przygotowywania Mulimedialnego podręcznika księgowości i informatyki, umieścimy tutaj szerszy opis wyżej opisanego problemu.
W tej chwili, umieszczamy odpowiedĽ z Microsoftu na naszą korespondencję - warto przeczytać - cytuję całość, czyli odpowiedĽ na nasze zapytanie:

Szanowny Panie, 

Zgłoszony przez Pana problem wykracza poza zakres bezpłatnej pomocy technicznej udzielanej przez Centrum Obsługi Klienta Microsoft.

Jeżeli problem nie jest związany z tworzeniem i analizą kodu oraz można go przedstawić w formie kroków do powtórzenia (kilka lini kodu, jeżeli jest to konieczne), problem można zgłosić w ramach pomocy płatnej. 

W załączeniu przesyłam adresy grupy dyskusyjnej, stron internetowych z bazą artykułów technicznych oraz adres strony z opisanymi zasadami wsparcia technicznego dla produktów Microsoft:
http://www.microsoft.com/communities/newsgroups/en-us/default.aspx?query=media+center&dg=microsoft.public.pl.windows&cat=pl_PL_23cf9ef0-716f-4283-a0e3-703f46c65c71&lang=pl&cr=PL&pt=&catlist=&dglist=&ptlist=&exp=&sloc=en-us
http://support.microsoft.com 
http://support.microsoft.com/zasady 

Z poważaniem, 
Imię Nazwisko (były dane odpowioadającego)
Pomoc Techniczna Microsoft dla zarejestrowanych użytkowników 
tel.
(+48) (+22) 594 19 99; 0801 308 801 
e-mail: msinfo@msinfo.pl 

UWAGA!
Odpowiadając na ten list prosimy nie kasować Państwa zdaniem zbędnej treści. 

From: Dodek [mailto:zywiol@kki.pl] 
Posted At: Friday, March 30, 2007 12:39 AM 
Posted To: skrzynka MSINFO 
Conversation: Problem_1 - od początku. 
Subject: 858862-Problem_1 - od początku. 

Witam. 
Dobrze, przedstawię problem jeszcze raz, wg wskazanej przez Was procedury. 
Wcześniejsze zgłoszenie uznajmy za niebyłe. 
>Proszę o podanie: 
>- rodzaju i wersji oprogramowania firmy Microsoft, którego dotyczy pytanie, 
>- identyfikatora produktu (Product ID) 

Dotyczy przede wszystkim produktu Office Excel 20007 ID 89451-302-1695167-66917,oraz, co zaraz niżej wyjaśnię: 
Microsoft Excel dla Windows 95 ID produktu: 36541-025-0004703-00553 
Microsoft Office 2000  Product ID 14604-OEM-0097804-81570 

Dlaczego powyższe (stare?) Wasze produkty przedstawiam, najkrócej wyjaśniając: 
jestem producentem pakietu księgowości firm System XL, który obsługuje wszystkie zagadnienia księgowości małych firm, a jest on oparty na programie Excel. 

Do chwili obecnej, System XL pracuje na wszelkich wersjach Excela od wersji 95 wzwyż. Jak poinformował mnie kilkanaście dni temu jeden z użytkowników Systemu XL, po zakupie komputera z systemem Vista i Officem 2007, System XL przestał działać. 
Skracając wyjaśnienia, mam już specjalnie kupiony komputer z tymi Waszymi nowościami (Vista, Office 2007) - dla dalszej pracy nad Systemem XL. 
Co to System XL wyjaśnia serwis www.systemxl.com, a co zawiera "fizycznie", jest w tabelce: www.systemxl.com/statystyka.htm. 

Przechodząc do opisu problemu, zgodnie z napisaną przez Was procedurą (cytuję): 
>- treści komunikatów informujących o pojawieniu się problemu, 
>- opis problemu: podczas jakiej czynności wystąpił i jakie są jego objawy, 
>- jakie próby rozwiązania problemu zostały podjęte przed skonsultowaniem się z telefoniczną pomocą techniczną 

1. Praca Systemu XL jest oparta na pliku VBA o rozszerzeniu XLA. Chyba nie muszę pisać Wam komunikatów, jakie Excel 2007 wyświetla, gdy "zobaczy" plik XLA. Sprawdziłem, a także użytkownicy Systemu XL, Wasze informacje o "konwerterach VBA" są, delikatnie mówiąc - skąpe... 

To, załóżmy, rozumiem. Pierwszym problemem, który chciałbym rozwiązać, to czy od Excela 2007 w "górę" - pliki XLA nie będą obsługiwane. Prosiłbym o konkretną - zobowiązującą odpowiedĽ. 
Potrzebuję tej informacji dla użytkowników Systemu XL. Informuję, że w tej chwili, użytkownicy stwierdzili (sam to też przetestowałem), wystarczy obok Excela 2007 zainstalować starą wersję Excela - i nadal System XL działa. 

2. Osobiście już podjąłem decyzję, że od 2008 roku System XL nie będzie obsługiwał Excela w wersji 95. Jednak mój drugi problem, związany z wyżej opisanym pkt. 1,  czy będę musiał tworzyć (kompilować - tylko?) osobno wersje na Excela 1997-2003, a osobno od wersji 2007 Excela. 

Pytanie istotne, zwłaszcza, że po rozpoczęciu pracy nad wersją Systemu XL, z "UserForm" wewnątrz VBA, w EXCELU 20007 - program "głupieje" w niektórych 
sytuacjach ( patrz: wyjaśnienia w PS - niżej), a w Excelu 2000, w tych samych miejscach, program "wylatuje w powietrze" - dokładnie spisałem komunikaty (zgodnie z Waszymi zaleceniami): 

Run - time error '2147417848 (80010108)': 
Automation error 
Debbugownie - nie działa 
A Szczegóły - tutaj różnie, ale np. - w skrócie : 
- nieprawidłowa strona w module MSOO9.DLL przy 0177:308d0ea9. 
- nieprawidłowa strona w module VBE6.DLL przy 0177:308e0a2e 
- itd... 

To już pewnie nieistotne, ale na Windows 98, program zgłasza słynny komunikat: "program wykonał nieprawidłową operację..." 
To, w obecnej chwili najważniejsze "moje ?" problemy. Proszę o przeczytanie poniżej zamieszczonego Post Scriptum, gdzie próbuję wyjaśnić, że nie oczekuję jakiś konkretnych od Was odpowiedzi, a raczej działania z Waszej strony, w kontekście pracy programów Microsoftu. 

Włodzimierz Żywioł, Agencja "tomasens". 

PS. 

Jak zapowiadałem wyżej, pragnę wyjaśnić, że proszę o zrozumienie. Pracując nad Systemem XL, opierając go na VBA zawartym w Excelu 95, a który działa normalnie do Excela 2003, spędziłem tysiące godzin, omijając setki Waszych błędów w programie. Nazywałem to "sztuczkami programowymi". 
Rozumiałem , że błędy są wynikiem tego, że programiści pracujący nad "unarodawianiem" Office nie mają wpływu na "kody Ľródłowe" Microsoftu. 
Dlatego też rozumiałem, że np. przy braniu ( w największym skrócie wyjaśniam) liczby z komórki w Polskiej wersji Office, musiałem ją przekształcać na tekst, aby VBA - "działał". 
W okresie tych 10 lat pracy, znalazłem setki błędów programu VBA - omijałem je ciężką pracą. 
Są w nich błędy błahe i poważne. 
Mało tego, niektóre z tych błahych, są raczej humorystyczne, np: klienci dzwonili, że wpisali nr telefonu, a program im to zamienił na datę w formacie "12.kwiec.1960"... 
Inne błędy, poważne, jak widać - "ominąłem"... 
Obecnie, kiedy zacząłem pracować w nowych wersjach Excela - błahy jest np. błąd, że przy obsłudze UserForm, w jego Properties nie da się wpisać w Caption dużej polskiej literki... 
No cóż, osobiście jestem do dyspozycji. Mogę, zauważone błędy zgłaszać. Ale nie na takiej zasadzie, jak powyższe "pisanie". Proszę wybaczyć, brak mi czasu... 

Powrót


Debilizacja prawa, czy tylko gospodarczego i czy tylko polskiego?

Poniższy tekst, to felietonowa próba udowodnienia i pokazania, że twórcy prawa gospodarczego w Polsce po prostu rżną głupa. Bo to, że jest złe, każdy wie, a wszelcy pretendenci do władzy, zwłaszcza przed wyborami, obiecują jego naprawę - od kilkunastu lat. Dla mnie te obietnice przypominają powiedzonko „za komuny”: „włączamy zielone światło dla rolnictwa, od którego rolnikom robi się czerwono przed oczami”.

Od razu uprzedzam, ten tekst będzie stosunkowo długi, dla tzw. normalnych ludzi mało interesujący i nie próbuje odpowiedzieć na zawarte w tytule pytania.
Po prostu, nie znam się na prawie „nie gospodarczym” i innych krajów. Zadaję jednak pytanie w tytule, bo ten tekst powstaje na początku 2009 roku, kiedy na całym świecie panuje „kryzys instytucji finansowych”. No cóż, na podstawie ogólnych informacji o tym kryzysie, moim zdaniem, obywateli Polski można pocieszyć: okazuje się, że nie tylko w Polsce twórcy prawa i jego egzekutorzy rżną głupa.

Przepraszam, że kolejny raz używam pojęcia „rżnąć głupa”. Chodzi mi o to, że takie określenie ok. 20 lat temu usłyszałem w Sejmie RP i bardzo mi się ono spodobało.
Nikogo po nazwisku nie obraża, daje znać słuchaczom – puszcza perskie oko , że używający go rozumie o co chodzi, ale uważa że to już przesada – normalni ludzie aż tacy głupi nie są.

Dlaczego powstał poniższy tekst? Odpowiadam: dla ewentualnych moich praprawnuków. Dwa lata temu napisałem Debilizacja czy rozwój, teraz piszę to. Powiem krótko: rozwój informatyki w celu debilizacji ludzi mnie przeraża, a normalni ludzie – jak od tysięcy lat – nie mają szans z „elitami”.

Przechodząc do meritum, poniższe informacje powstały na podstawie mojej ostatniej zadanej sobie pracy,  związanej z udoskonalaniem modułu
System XLKadry i Płace XL. Gdy w 2002 roku rozpocząłem pracę nad tym modułem, po przeglądnięciu ówczesnych zapisów prawa związanych z tematem średniej chorobowej (o czym niżej), od razu zrozumiałem, że nie da się stworzyć procedury automatycznego obliczania średniej chorobowej pracownika na podstawie zapisów ówczesnego prawa dla każdego, z uwzględnieniem wszelkich możliwych przypadków szczególnych. Dlatego też od razu zaprojektowałem specjalne okno obsługi w programie, przy pomocy którego użytkownik może „ręcznie” obsłużyć wszelkie sytuacje wyjątkowe pracownika.

Obecnie, pomimo wielu zmian prawa w tym temacie, nic na lepsze się nie zmieniło. Poniżej chcę, każdemu czytelnikowi wyjaśnić, który z założenia nie jest księgowym, prawnikiem, czy też np. informatykiem, na czym polega tytułowa debilizacja prawa. Ok ?.

Całość opisywanego problemu związany jest z Ustawą z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Praktycznie jest to rozdział 8 tej Ustawy (Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami), który zawiera Art. od nr 36 do 47 (cytowane niżej treści na podstawie ustawy pobranej z serwisu Sejmu RP w dniu 14.01.2009).

Zacznę jednak od artykułu, którym ostatnio zajmował się nawet Trybunał Konstytucyjny RP, cytuję z obowiązującej Ustawy:
Art. 41.
1. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.
ust. 1 rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi, w okresie przyjętym do jej ustalenia, składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego - niezgodny z Konstytucją - wyrok TK (Dz.U. z 2008 r. Nr 119, poz. 771)


Jak widać, artykuł zawiera wyrok Trybunału. Nie będę analizował treści tego artykułu, bo od czasu tego wyroku ukazało się wiele interpretacji, jak należy rozumieć ten wyrok i co jego autorzy mieli na myśli. Przytaczam jego treść, aby każdy mógł zrozumieć, na czym polega "złożoność" prawa. No cóż, z takimi zapisami prawa normalny człowiek nic nie może zrobić. Przecież już 500 lat temu poeta w jednym ze swych utworów napisał: „na początek zabijmy wszystkich prawników".

Zanim przejdę do zapowiedzianej analizy treści kilku artykułów, muszę przedstawić następujące fakty z obowiązujących interpretacji prawa gospodarczego w Polsce:

1.      Ustawodawcy w zakresie wypłaty pracownikowi za czas jego choroby (obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe) przewidują dwie sytuacje:

a/. do 32 (było 35) dnia choroby pracownika w roku, nazywa się to wynagrodzeniem chorobowym, a koszty tych wypłat obciążają pracodawcę. Ja to nazywam „podatkiem losowym” pracodawców.

 

b/. od 33 dnia choroby w roku nazywa się to zasiłkiem chorobowym i wypłaty te obciążają ZUS.

             

Szczegółowo ten temat opisałem w 2002 roku w opracowaniu: "Przekręt prawny ZUS, czy cwaniactwo ustawodawców”.

2.      Jednocześnie ustawodawca dzieli firmy w Polsce na dwa rodzaje (między innymi podziałami) :

 

a/ zatrudniające powyżej 20 etatów; wówczas taka firma ma prawo wypłacać zasiłki chorobowe pracowników, odliczając te koszty w comiesięcznym rozliczeniu firmy z ZUSem.

 

b/ pozostałe firmy (zatrudniające do 20 etatów) nie mogą wypłacać pracownikom zasiłku chorobowego. Muszą dostarczyć odpowiednie dane do ZUS, na podstawie których obliczana jest kwota zasiłku chorobowego pracownika.

Jak widać, tylko małe firmy są w tej „kłopotliwej” sytuacji, muszą w przypadku choroby pracownika powyżej 32 dnia w roku konfrontować swoje wyliczenia średniej chorobowej z obliczeniami wykonywanymi przez ZUS.

Najogólniej wyjaśniając problem średniej chorobowej wygląda następująco: prawo mówi (bez przypadków "szczególnych"?), że pracownikowi za każdy dzień choroby (nawet za niedzielę) przysługuje 80% wynagrodzenia dziennego, obliczonego na podstawie średniego wynagrodzenia miesiąca z ostatnich 12 miesięcy, dzieląc je przez 30 dni

Niby proste jak drut, schody zaczynają się, gdy istniejące zapisy prawa w tym temacie, trzeba zinterpretować i  przetworzyć je na procedurę programu komputerowego.
W pomocy kontekstowej programu, szczegółowo przedstawiam analizy poszczególnych artykułów i ich moje interpretacje, czyli jak konkretnie pracuje procedura programu, w poszczególnych przypadkach, przy obliczaniu średniej chorobowej.

Ten tekst ma inne zadanie. Przechodząc do omówienia kilki treści artykułów ustawy, muszę zacząć już od:
Art. 3.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
....
3) wynagrodzenie – przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe;

Już tutaj, moim zdaniem jest błąd słowny w zapisie ustawy, powinno być:
3) wynagrodzenie – przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne...

To jednak mało istotne przejęzyczenie, przechodząc do poważniejszych problemów:
Art. 37.
1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:
1) wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości;
2) wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracował choćby 1 dzień;
3) kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.


Jak widać, ustawodawca określa tutaj, jak liczyć średnią chorobową nowo zatrudnionego pracownika, jeżeli zachorował w miesiącu zatrudnienia. Ust.1 artykułu dokładnie i jasno definiuje problem. Niestety, ustawodawca dodaje Ust.2 artykułu, gdzie określa trzy różne możliwości obliczania średniej. To typowe prawnicze „rżnięcie głupa”. Dlaczego tak sądzę, już wyjaśniam – najkrócej jak mogę:
- pkt.1 ust.2 - to przecież to samo, co w Ust.1, więc po co ten punkt?
- pkt.2 ust.2 - to także to samo, co w Ust.1 wynika z podstaw matematyki. Chyba, że ustawodawcy chodzi np. o pracowników, których wynagrodzenie określone jest w kwocie na godzinę pracy. Wówczas, zgodnie z treścią tego punktu, można przewidzieć następującą sytuację: szczęście by miał pracownik, który po przyjęciu do pracy, w pierwszy dzień pracował z nadgodzinami, a potem zachorował. W zależności od nadpracowanych godzin, mógłby za "wynagrodzenie chorobowe" nieĽle w tym miesiącu zarobić. Prawda?

Problem w tym, że gdy to dotyczy pracownika nowo zatrudnionego, który w tym roku jeszcze nie chorował, ten dobry zarobek, to koszty pracodawcy. Jak taką sytuację interpretować w świetle treści Ust.1 tego artykułu? A inne pytanie, w tym przypadku: załóżmy, że pracownik został przyjęty do pracy w lipcu, a w poprzedniej pracy chorował już 32 dni, czy należny zasiłek ZUS wyliczyłby wg treści tego punktu, czy wg treści Ust.1 ?

Pomijając próbę odpowiedzi na te pytania, do treści tego punktu, odnoszą się inne artykuły ustawy – patrz wyjaśnienia niżej.

-pkt.3 Ust.2 – to treść dająca „niezliczoną” możliwość interpretacji, a kto ma rozstrzygnąć, jak się ona ma do treści ust.1 artykułu? To pytanie mało ważne w kontekście próby ujęcia treści tego punktu w programie komputerowym. Najkrócej wyjaśniając: proszę o zrozumienie, uwzględnienie zapisu "na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy"  nie jest możliwe w programie komputerowym, bez wprowadzenia odpowiedniego wskaĽnika i odpowiedniej kwoty dla każdego pracownika. No cóż, niestety ustawodawcy tego jakby nie rozumieli, sam widziałem w ustawie o ZUS listę stanowisk w górnictwie zawierającą ponad sto pozycji. I nie jest problemem wprowadzenie nawet takiej listy, problem jakiej listy stanowisk? Humorystycznie (z szowinizmem) wyjaśniając, u mnie w firmie, gdybym zatrudniał sekretarki byłyby trzy stanowiska sekretarek: młoda, stara i dobra. Ten durny dowcip, to najprostsze moje wyjaśnienie, że nie może istnieć jakaś "lista stanowisk" i może ustawodawcy to w przyszłości zrozumieją?

Do tego, uwzględniając fakt, że treść tego artykułu dotyczy pracownika nowo zatrudnionego, ten punkt daje możliwość różnego traktowania pracownika, przez obliczającego jego wynagrodzenie, gdy go lubi, może uwzględnić treść ” na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy”  lub nie.

Przechodząc do następnego artykułu:
Art. 38.
1. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
2. Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1, ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
1) wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy;
2) przyjmuje się, po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2, wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
3. Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1, ubezpieczony będący pracownikiem w każdym miesiącu z przyczyn usprawiedliwionych wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie za wszystkie miesiące po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2.

Powyższa treść Art.38, to kolejny typowy przykład jakości polskiego prawa gospodarczego. Otóż, treść ust.1 Art.38 jest niby konkretna: przeciętne miesięczne wynagrodzenie, to kwota sumy wynagrodzenia z określonych miesięcy podzielona przez ilość tych miesięcy. Jasne!.

Problem pierwszy jednak robi treść następującego artykułu:
Art. 43.
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.


Nigdzie w treści ustawy nie jest wyjaśnione jak ten artykuł zinterpretować. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, że nowo przyjęty do pracy pracownik, w drugim miesiącu pracy idzie na chorobowe. Następnie, co trzeci miesiąc mu się to zdarza, a równocześnie w pracy zdobywa premie, pracuje w płatnych nadgodzinach, itd. W takim przypadku, stosując zapis Art.43, pracownik ten by ciągle miał rozliczane wynagrodzenie- zasiłek chorobowy wg kwoty wynagrodzenia miesięcznego w pierwszym miesiącu zatrudnienia.

Następny problem, to treść ust.2 z jego 2 punktami i ust.3 cytowanego wyżej Art.38. Jak widać, ustawodawca określa, jak liczyć wynagrodzenie miesiąca pracownika, gdy on "
nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych".

Niestety, te treści dowodzą, że ustawodawcy tworzący te zapisy prawa wyobrażają sobie, że przygotowujący listy płac w firmach używają jeszcze "gęsiego pióra, kałamarza i suszki". Ponadto, łatwo zauważyć, że twórcy treści tych punktów, nie rozumieją podstaw arytmetyki, aby nie obrażać słowa matematyka. Nie chcę tutaj więcej nudzić i przedstawiać szczegółową analizę i konieczną interpretacje tych zapisów, tak jak to opisałem w pomocy kontekstowej programu Kadry i Płace XL.

Tutaj wyjaśnię to na najprostszym przykładzie, uwzględniając fakt, że treści pkt.2 ust.2 i ust.3 art.38 odnoszą się do treści: „
po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2 a pkt.1 odnosi się do: "mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy" ,komu to, do cholery, potrzebne na początku XXI wieku, kiedy prawie 30 lat temu komputer został wybrany „człowiekiem roku”.

A więc, dla przykładu, jest pracownik o wynagrodzeniu miesięcznym 1000 zł, a przykładowy miesiąc ma 20 dni roboczych. Czyli łatwo obliczyć: na jeden dzień zarabia 1000/20 = 50 zł.
Zgodnie z treścią cytowanego wyżej Art. 37 ust.2 można obliczyć:
1.      Gdy pracownik pracował w tym miesiącu 5 dni ("
mniej niż połowę) – zarobił 5 x 50 = 250 zł. Czyli 250zł podzielone przez 5 dni i pomnożone przez 20 dni tego miesiąca, wychodzi 1000 zł.
2.      Gdy pracownik pracował w tym miesiącu 15 dni (czyli "
co najmniej połowę) – zarobił 15 x 50 = 750 zł. Czyli 750zł podzielone przez 15 dni i pomnożone przez 20 dni tego miesiąca, wychodzi 1000 zł.

Jak widać, wynik w przykładzie ten sam. Czyżby naprawdę ustawodawcom chodziło w pkt.1 ust.2 Art.38 o wspomniane wyżej pojęcie: "gęsie pióro, kałamarz i suszka"?

Kończąc te analizy, mam nadzieję, że wyjaśniłem tytuł powyższych treści: Debilizacja prawa…
Najgorsze jest to, że w polskim prawie takich zapisów prawa jest tysiące…
Osobiście uważam, że kontrowersyjny ostatnio IPN (Instytut Pamięci Narodowej), powinien w połowie swojej pracy (czytaj: funduszy) przeznaczyć na odkrycie konkretnych – po nazwisku, osób, które takie prawo tworzą. Przecież tak tworzone prawo, to jawny – użyję starego słowa – sabotaż polskiej gospodarki.

Z drugiej strony patrząc, z kolei ja nie chcąc rżnąć głupa, mogę to wszystko zrozumieć, tłumacząc to, że to tylko rozszerzenie pomysłu z filmu nakręconego ponad 100 lat temu: w nim właściciel zakładu szklarskiego zatrudniał łobuzów, aby tłukli szyby wystawowe. W ten sposób nakręcał koniunkturę na swe usługi. Czyli wszystko jasne, prawda?

dodek żywioł (07.05.2009)

PowrótDebilizacja internetu - nazwa umowna:-) - maj 2017

Przepraszam, tytuł jest mylący. To będzie tylko dziennik uwag, przy tworzeniu JPK_VAT - patrz: JPK – na chłopski rozum. Tytuł tematu zachowuję  z sentymentu - zapowiedziałem go 8 lat temu, a w tym czasie dużo się zmieniło. Wyjaśnienie,  patrz: Historia. Poniżej zapiszę komunikaty dla użytkowników Systemu XL, w czasie pracy nad JPK_VAT XL oraz różne "ciekawostki" - KU PAMIĘCI - po 20 latach pracy nad Systemem XL. Będę je nadpisywał, czyli najnowszy - jest pierwszy. Jasne?

03.12.2017
To chyba ostatni wpis w tym temacie, otóż, jak "odkryłem" - napisałem to w pomocy kontekstowej Systemu XL:

Ku Pamięci: nigdzie nie znalazłem, pomimo zadawanych pytań do Min. Fin. opisu prostego faktu. Otóż gdy program Min. Fin. Klient JPK 2.0 - dodany plik JPK_VAT kwalifikuje jako "Niepoprawny" na czerwonym pasku, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na "Lista błędów" - program wyświetli - mniej więcej zrozumiale - w czym problem.
Ja rozumiem iż P. Morawiecki nie odpowiada za tusze w drukarkach, ale kurcza za dobór szefów, którzy zarządzają urzędnikami - z odpowiednią wiedzą odpowiada? Cholera, i tak na starość stałem się "SYGNALISTĄ".
Uśmiech ślę!

W powyższej sprawie z Min. Fin. dostałem poniższe informacje (bez komentarza -OK?)

10.11.2017

Dzień dobry,

Centrum Kompetencyjne Usług Elektronicznych informuje, że poprawność wysyłanego pliku JPK mogą Państwo zweryfikować za pomocą aplikacji zewnętrznej, np. NotePad++ z zainstalowaną wtyczką XML Tools.

Przy pomocy tejże wtyczki i po pobraniu właściwego schematu xsd ze strony -

http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-jpk

(w Państwa przypadku będzie to plik "Nowa struktura JPK_VAT(2) obowiązująca od 1 stycznia 2017r..xsd") mamy możliwość zweryfikowania wygenerowanego przez nas pliku xml ze schematem xsd wymaganym przez serwery MF.

Dodatkowo w pliku pdf - "Nowa struktura JPK_VAT(2) obowiązująca od 1 stycznia 2017r..pdf" ( 1110 KB ) na w/w stronie znajduje się opis pliku schemy *.xsd. Zawarte są tam między innymi definicje elementów i warunki jakie muszą spełniać.

08.11.2017

Dzień dobry,

Centrum Kompetencyjne Usług Elektronicznych informuje, że w JPK_VAT polami nieobowiązkowymi są:

Województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu, kod pocztowy, poczta  oraz numer REGON.

25.10.2017
Jak niżej informowałem, miałem tu jeszcze opisać uwagi ogólne przy tworzeniu programu JPK_VAT.

Wybaczcie, już mi się nie chce pisać i wyjaśniać tego bałaganu "prawnego". Proszę o zrozumienie: dla VAT-7 w ostatnich latach P. "ustawodawcy" wymagali dla "osób fizycznych" - Nazwisko, Imię, data urodzenia. Teraz dla JPK, odwrotnie: Imię, nazwisko, bez daty urodzenia. Może ktoś wreszcie w tym "naszym kraju" uporządkuje na zawsze, takie sprawy jak np. pisanie daty, było w formacie dd-mm-rrrr, teraz odwrotnie: rrrr-mm-dd. Podobnie z formatem NIP, - szkoda klikać....

Nie chcę psioczyć, ale proszę uwierzyć, w serwisie Min. Fin. jest wiele informacji na temat struktury JPK_VAT, ale to wszystko jest - delikatnie mówiąc - nie precyzyjne, sprzeczne w różnych opracowaniach. Przyznajemy jednak - porządnie i ładnie przygotowane, jednak to wszystko jest poprostu "rżnięciem głupa" i mało przejrzyste. Sorry, nikogo nie chcę obrażać - uśmiech ślę.

12.05.2017
Zgodnie z informacją poniżej, moduł JPK_VAT XL skończę za jakieś 2 - 3 miesiące. Udostępnimy Go dla użytkowników Systemu XL w modułach Firma XL i Ryczałt XL dla testowania i nauki (wyjaśnię) oraz jako samodzielny program. Zakładam (naiwnie?), że istnieją jeszcze mikrofirmy VATowskie, które księgowość prowadzą "papierowo". Dla nich powstaje samodzielny moduł JPK_VAT XL. Takie firmy, będą musiały użyć komputera i internetu - dla przesłania JPK_VAT - co miesiąc. Skorzystają z komputera znajomego?, dzieci?. Gorzej dla mnie, a skąd oni by się mogli dowiedzieć, że istnieje programik JPK_VAT XL - dla takich jak oni?
Spoko, wyjaśnię w pomocy kontekstowej programu, że i tak w programie JPK_VAT XL, jako moduł Systemu XL, musiałem zawrzeć możliwość ręcznej edycji przygotowywanego przez program pliku do wysłania JPK_VAT do Klient JPK - czy jeszcze wersja 2.0?

Nowy akapit, chrzanić inżynierską numerację. To prawda: internet wszystko pamięta. Sprawdzałem!. Dlatego zamieszczam plik
HFIRMA.CHM z 2017r. To pomoc kontekstowa modułu Systemu XL - Firma XL. To żadna literatura. To jest min. 400 str. - gdyby ktoś chciał wydrukować - dowodów rżnięcia głupa przez P. "ustawodawców Polski" w okresie 1997 - 2017". Przepraszam, ale tak myślę, może się mylę? Może kiedyś ktoś to przeanalizuje w kolejnej "wersji historii". Albo odkryje, jak w tekście kabaretu "Salon niezależnych", sprzed 40 lat, Jacek śpiewał: "kto szczuł i co było grane". Plik HFIRMA.CHM z 2017r, to pomijając, że to zwykły help programu księgowości w formacie systemu Windows (nie było czasu aby go porządnie zredagować) , stanowi swoisty zapis BAJZLU w prawie gospodarczym Polski w latach 1997 - 2017. Możesz kliknąć i pobrać na swój komputer. Wymyśl SE - gdzie go zapisać, w jakim katalogu? folderze ? - z całym szacunkiem Mistrzu! Mam nadzieję, że moje wnuki kiedyś to znajdą w "internecie" - i zrozumieją moją myśl: "jelity świata od tysięcy lat rżną głupa!". I nie ma na to rady i nie będzie. Dlaczego? Proste, "internet" udawadnia, że zwykli ludzie, to barany, matołki - a tzw "jelity"  świetnie to wykorzystują. Spoko, nie wymądrzam się. Zaliczam się sam do "durni roboli", wnukom życzę najlepszego, ale mam problem - czego im życzyć ? Mają być przyjęci do "jelit", czy też po prostu fajnie przeżyć życie....Hej, moje wnuki - WAŻNE - używajcie rozumu, abyście swej starości nie przeżywali w piekle samotności! Już w młodości myślcie o tym syfie, który Was może niespodziewanie spotkać. Co robić, aby Was to nie spotkało? Szczerze mówię, w wieku 67 lat - nie wiem - uśmiech ślę.

06.05.2017  - informujemy, że jest już program  JPK_VAT XL - cała jego architektura. Czyli 1/3 pracy wykonana. Przed nami testy i praca nad programem kontroli pracy użytkownika - aby nie popełniał głupstw. Bez niepokojenia użytkowników Systemu XL mailami - spamem, będziemy tutaj zamieszczać pożyteczne informacje. Problem dla mikro firm od 2018 roku "zapowiadamy" w temacie JPK – na chłopski rozum. (26.01.2017).

Przy tej okazji, zrealizuję chyba wreszcie, zapowiadany na początku "tej strony" w 2010 ostatni mój felieton "Debilizacja internetu". Wprawdzie mam zakaz od przeszło roku używania słowa "debil" - jestem pewien, że ważny dla mnie Zakazywacz zrozumie - musi być jakaś ciągłość.
Spoko, to nie będzie dzieło literackie, to będą tylko konkretne uwagi dla "kochanych ustawodawców i informatyków pracujących na ich zlecenie" -
przy okazji pracy nad JPK_VAT XL. To zarys pomysłu. Po co - proste - KU PAMIĘCI.

Z drugiej strony patrząc: ALE CEL??? tego klepania - mam wątpliwości. Zaglądając do internetu, patrząc na te miliardy, miliardy klepań i obrazków, to bez sensu. Z trzeciej strony patrząc: czeka mnie pisanie pomocy  kontekstowej programu JPK_VAT XL. Będę tam usiłował wyjaśnić użytkownikowi różne niuanse wymagane przez Min. Fin., aby program Klient JPK - "przyjął i zatwierdził", czyli miałbym gotowe uwagi do tego niby felietonu w punktach "Debilizacja internetu".  Muszę to przemyśleć, już wiele pierduł powiedziałem i napisałem z pozycji przemądrzałego dupka:-).

Jedno jest pewne, zalecam jak najszybciej użytkownikom Systemu XL wygoglanie tematów "e-Deklaracje" oraz "Klient JPK 2.0". Bez znajomości tych programów od 2018 r. żadna VATowska firma, nawet jednoosobowa nie będzie  mogła funkcjonować!

Powrót