Jak mieć za darmo 32 piwa rocznie? (1999/2000r)

Tekst archiwalny, ale ciągle aktualny !

Poniżej nie zmieniona wersja "porady", którą zamieściliśmy z końcem 1999 roku . Jednak, po otrzymanych listach czujemy się zobowiązani wyjaśnić - kochani -nie chodzi o 32 piwa rocznie!!! "Chodziło" o uświadomienie sobie (Wam?) prostych faktów - z matematyki na poziomie tabliczki mnożenia - tak skonstruowana ustawa o ZUS, że trzeba wpłacać na trzech oddzielnych blankietach  zobowiązania do ZUS, robi "kasę" MIESIĘCZNIE (odliczając - jeden na miesiąc, bo być musi) - 2 miliony małych firm * 10 zł = 20 mln zł.

Czyli jest to obrót  równy najnowszemu rekordowi Wielkiej Świątecznej Orkiestry Pomocy Jurka Owsiaka. Proszę jednak zwrócić uwagę, tak jest w każdym MIESIĄCU !.

W inny sposób podchodząc do "tematu", wychodzi taki kwiatek: obecnie kwota wpłacana przez małe firmy na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to ok. 25zł. Czyli wpłacając na te fundusze, jednocześnie wpłacamy bankom 20% tej kwoty! To całkiem niezła "kasa" co miesiąc, ustawowo zapewniona dla banków, na drobne wydatki dla ...

Można by było wymyślać różne podejścia do "tematu". My przedstawiamy kolejne: te 2 miliony płatników, wpłaca co miesiąc na Ubezpieczenie zdrowotne ok. 80 zł, do tego 5zł, opłaty bankowej. Z comiesięcznych opłat bankowych otrzymujemy 2 mln * 5zł = 10 mln zł na miesiąc. Gdyby zmienić ustawę o ZUS, zostawić te 5zł wpłaty na fundusz celowy, np. dla 10 tysięcy najlepszych pielęgniarek dopłata do wynagrodzenia 100zł miesięcznie. To oczywiście chory pomysł, bo idąc takim tokiem rozumowania, trzeba by było zlikwidować podatki, zamiast tego utworzyć odpowiednie fundusze celowe, na drogi, na urzędników, na policję itd. I - najlepiej dla banków - ustawowo zmusić nas do wpłaty na osobnych przelewach. Niech żyje bal!

Porada w wersji wyjściowej - to proste:

Zgodnie z obowiązującymi nas przepisami każdy z prowadzących działalność gospodarczą musi co miesiąc wysłać 3 przelewy do ZUS. U mnie w banku (w innych chyba też) każdy przelew kosztuje 5 zł. W "cenach" obecnych przelewamy co miesiąc około 400zł na ubezpieczenie społeczne, ok 80 zł na zdrowotne i ok. 25 zł na Fundusz FPiFGŚP. Wystarczy zmienić zwyczaj - raz na kwartał (uwaga kwartał w ZUS jest o 1 miesiąc wcześniej) wysyłać na trzy miesiące wprzód potrójną kwotę na ubezpieczenie zdrowotne i potrójną kwotę na FP i FGŚP - te potrójne kwoty nie są aż takie duże, można pominąć fakt, że ktoś będzie obracał tymi pieniędzmi!

Dzięki temu przez 8 miesięcy w roku zyskujemy 10 zł na miesiąc, czyli w roku mamy 8 * 10zł = 80zł - CZYLI WŁAŚNIE te 32 PIWA.

Postscriptum 1.

Podobno takich płatników w Polsce jest 2 mln. Czyli 2000000 * 80zł = 160 mln zł - czyli to jest ok. 40 mln $ - niezła kasa !

Postscriptum 2.

Gdyby zamiast tych 32 piw - dać to Jurkowi Owsiakowi - to by nam wybudował trochę szpitali ?

Postscriptum 3

Te 40 mln $ - można by..... itd . Dobrego nowego roku (2000) życzy Dodek Żywioł

Początek serwisu Początek informacji dodatkowych | Początek KABARETU